| Weight | 0.59 kg |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 15 × 10 cm |
Lucinda Unglazed Ceramic Natural Uplighter
£29.99
Our Lucinda unglazed ceramic natural wall light perfect for walls where uplighting is required. Both dimmable and suitable for use with LED lamps. The simplistic design with some detail to the top makes it unobtrusive, and it can be painted to match the wall colour.
Dimensions: W31 x D15 x H10cm.
| Colour | Natural |
| Material | Earthenware |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 60W E27 GLS |
| Product Lumens | 700 |
| Lumens Per Watt | 12 |
| Dimmable | Dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 2 |
| IP Rating | 20 |
In stock
















