| Weight | 0.83 kg |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 23 × 40 cm |
Francesca Pendant Light Stone Small
£99.99 Original price was: £99.99.£79.99Current price is: £79.99.
Our retro style Francesca industrial pendant light, finished in vintage stone colour paint with antiqued brass plated details. Suspended from height adjustable black fabric flex, pair with filament LED lamps for that perfect industrial style. The ideal addition for today’s stylish homes to create that on-trend bar, bistro look.
A matching larger ceiling pendant is available here and we also have a co-ordinating desk lamp and wall lights. View the entire range of Francesca lighting here.
Dimensions: W23 x D23 x H40–130cm.
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 40W E27 GLS |
| Product Lumens | 400 |
| Lumens Per Watt | 10 |
| Cable Length | 1,000 mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 1 |
| IP Rating | 20 |
| Additional Information | H: 400-1300mm |
In stock
You may also like…
SALE 
Francesca Pendant Light Stone Large
£99.99Original price was: £99.99.£89.99Current price is: £89.99.SALE 

Francesca Pendant Light Matt Black Small
£99.99Original price was: £99.99.£79.99Current price is: £79.99.SALE 

Francesca Wall Light Stone
£79.99Original price was: £79.99.£59.99Current price is: £59.99.
Related products
SALE 

Heavy Large Antique Silver Fire Screen
£109.95Original price was: £109.95.£87.96Current price is: £87.96.SALE 

Darcy Antique White Vase
£79.99Original price was: £79.99.£69.99Current price is: £69.99.SALE 

Oversized White Hydrangea
£25.99Original price was: £25.99.£22.99Current price is: £22.99.SALE 

Deep Stone Heart Dish
£29.99Original price was: £29.99.£26.99Current price is: £26.99.




















