| Weight | 2.548 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33.5 × 33.5 × 40 cm |
Francesca Pendant Light Matt Black Large
£144.99 Original price was: £144.99.£109.99Current price is: £109.99.
Our retro style Francesca industrial pendant light, finished in matt black paint with aged pewter plated details. Suspended from height adjustable black fabric flex, pair with filament LED lamps for that perfect industrial style. The ideal addition for today’s stylish homes to create that on-trend bar, bistro look.
A matching smaller ceiling pendant is available and we also have a co-ordinating desk lamp, floor lamp, and wall lights. View the entire range of Francesca lighting here.
Dimensions: W33.5 x D33.5 x H40–156.5cm.
| Bulb Type | E27 GLS |
| Product Lumens | 806 |
| Lumens Per Watt | 81 |
| Cable Length | 1,200 mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 1 |
| IP Rating | 20 |
| Additional Information | Adjustable Drop 400-1565mm |
In stock
You may also like…
SALE 

Francesca Floor Lamp Matt Black
£229.99Original price was: £229.99.£179.99Current price is: £179.99.SALE 

Francesca Wall Light Matt Black Small
£79.99Original price was: £79.99.£59.99Current price is: £59.99.SALE 

Francesca Desk Lamp Matt Black
£129.99Original price was: £129.99.£99.99Current price is: £99.99.SALE 

Francesca Pendant Light Matt Black Small
£99.99Original price was: £99.99.£79.99Current price is: £79.99.
Related products
SALE 

White Hydrangea Bouquet
£29.99Original price was: £29.99.£26.99Current price is: £26.99.SALE 

Large Stone Potted Orchid With Roots
£149.99Original price was: £149.99.£119.99Current price is: £119.99.SALE 

Fern Bunch
£39.99Original price was: £39.99.£32.99Current price is: £32.99.SALE 

Downton Large Antique White Vase
£139.99Original price was: £139.99.£109.99Current price is: £109.99.


























