| Weight | 2.389 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33.5 × 33.5 × 40 cm |
Francesca Pendant Light Antique Brass Large
£154.99 Original price was: £154.99.£109.99Current price is: £109.99.
Our retro style Francesca industrial pendant light, finished in antique brass plate. Suspended from height adjustable black fabric flex, pair with filament LED lamps for that perfect industrial style. The ideal addition for today’s stylish homes to create that on-trend bar, bistro look.
A matching smaller ceiling pendant is available and we also have a co-ordinating desk lamp, floor lamp and wall lights. View the entire range of Francesca lighting here.
Dimensions: W33.5 x D33.5 x H40–156.5cm.
| Bulb Quantity | 1 |
| Bulb Type | E27 GLS |
| Product Lumens | 806 |
| Lumens Per Watt | 81 |
| Cable Length | 1,200 mm |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 1 |
| IP Rating | 20 |
| Additional Information | Adjustable Drop 400-1565mm |
Out of stock
You may also like…
SALE 

Francesca Wall Light Antique Brass
£79.99Original price was: £79.99.£59.99Current price is: £59.99.SALE 

Francesca Pendant Light Antique Brass Small
£109.99Original price was: £109.99.£89.99Current price is: £89.99.SALE 

Francesca Antique Brass Desk Lamp
£124.99Original price was: £124.99.£89.99Current price is: £89.99.SALE 

Francesca Floor Lamp Antique Brass
£259.99Original price was: £259.99.£199.99Current price is: £199.99.
Related products
SOLD OUT 

Woman’s Head Icon
£59.99Original price was: £59.99.£49.99Current price is: £49.99.SOLD OUT 

White Orchid in Stone Pot
£109.99Original price was: £109.99.£99.99Current price is: £99.99.SOLD OUT 

Large White Orchid in Stone Pot
£239.99Original price was: £239.99.£188.99Current price is: £188.99.SOLD OUT 

White Orchid in Glass Pot
£109.99Original price was: £109.99.£87.99Current price is: £87.99.


























