| Weight | 1.82 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 30-190 cm |
Bronte Antique Brass Pendant Light
£169.99 Original price was: £169.99.£149.99Current price is: £149.99.
This is our super stylish Bronte antique brass pendant light, an elegantly curved and contemporary LED hanging pendant lamp which has been finished in a soft matt antique brass effect plate. This fabulous light is made from steel and is dimmable.
This lamp is also available in a brushed nickel silver colour here.
Dimensions: W30 x D30 x H30-190cm.
| Bulb Type | 18W LED module (SMD 2835) Cool White (bulb is included.) |
| Product Lumens | 1,480 |
| Lumens Per Watt | 82 |
| Kelvin | 4,000 |
| Cable Length | 1,500 mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 2 |
| IP Rating | 20 |
| Additional Information | H: 300-1900mm |
Out of stock
You may also like…


Mara Nickel Plated Pendant Light
£89.99SALE 

Bronte Brushed Nickel Pendant Light
£169.99Original price was: £169.99.£149.99Current price is: £149.99.
Related products
SOLD OUT 

Winter Bunny Rabbit – Large
£34.99Original price was: £34.99.£28.99Current price is: £28.99.SALE 

Aged Stone Ceramic Vase
£79.99Original price was: £79.99.£69.99Current price is: £69.99.SOLD OUT 

Antique White Cannister
£39.99Original price was: £39.99.£31.99Current price is: £31.99.SALE 

Downton Large Antique White Vase
£139.99Original price was: £139.99.£109.99Current price is: £109.99.




























