| Weight | 7.876 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33.5 × 35 × 160 cm |
Francesca Floor Lamp Antique Brass
£259.99 Original price was: £259.99.£199.99Current price is: £199.99.
Our retro style Francesca floor light, finished in antique brass and antique brass plated details. Featuring an adjustable head with inline on/off foot switch and 1.6m black fabric flex; pair this floor light with filament LED lamps for that perfect industrial style. The ideal addition for today’s stylish homes to create that on-trend bar, bistro look.
A matching desk lamp, ceiling pendant and wall lights are also available. View the entire range of Francesca lighting here.
Dimensions: W33.5 x D35 x H160cm.
| Bulb Quantity | 1 |
| Bulb Type | E27 GLS |
| Product Lumens | 806 |
| Lumens Per Watt | 81 |
| Cable Length | 2,000 mm |
| Switch Type | Push switch |
| Dimmable | Non-dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 2 |
| IP Rating | 20 |
In stock
You may also like…
SALE 

Francesca Wall Light Antique Brass
£79.99Original price was: £79.99.£59.99Current price is: £59.99.SALE 

Francesca Antique Brass Desk Lamp
£124.99Original price was: £124.99.£89.99Current price is: £89.99.SALE 

Francesca Pendant Light Antique Brass Small
£109.99Original price was: £109.99.£89.99Current price is: £89.99.SOLD OUT 

Francesca Pendant Light Antique Brass Large
£154.99Original price was: £154.99.£109.99Current price is: £109.99.
Related products
SALE 

Large Antique White Cannister
£44.99Original price was: £44.99.£35.99Current price is: £35.99.SALE 

White Hydrangea Bouquet
£29.99Original price was: £29.99.£26.99Current price is: £26.99.SOLD OUT 

Large White Orchid in Glass Pot
£229.99Original price was: £229.99.£182.99Current price is: £182.99.SOLD OUT 

Rectangular Perugia Vase Medium
£29.99Original price was: £29.99.£26.99Current price is: £26.99.


























