| Weight | 1.274 kg |
|---|---|
| Dimensions | 23.5 × 23.5 × 40 cm |
Francesca Pendant Light Antique Brass Small
£109.99 Original price was: £109.99.£89.99Current price is: £89.99.
Our retro style Francesca industrial pendant light, finished in antique brass plate. Suspended from height adjustable black fabric flex, pair with filament LED lamps for that perfect industrial style. The ideal addition for today’s stylish homes to create that on-trend bar, bistro look.
A matching larger ceiling pendant is available and we also have a co-ordinating desk lamp, floor lamp and wall lights. View the entire range of Francesca lighting here.
Dimensions: W23.5 x D23.5 x H40–146cm.
| Bulb Quantity | 1 |
| Bulb Type | E27 GLS |
| Product Lumens | 806 |
| Lumens Per Watt | 81 |
| Cable Length | 1,200 mm |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 1 |
| IP Rating | 20 |
| Additional Information | Adjustable Drop 400-1460mm |
In stock
You may also like…
SALE 

Francesca Wall Light Antique Brass
£79.99Original price was: £79.99.£59.99Current price is: £59.99.SALE 

Francesca Antique Brass Desk Lamp
£124.99Original price was: £124.99.£89.99Current price is: £89.99.SOLD OUT 

Francesca Pendant Light Antique Brass Large
£154.99Original price was: £154.99.£109.99Current price is: £109.99.SALE 

Francesca Floor Lamp Antique Brass
£259.99Original price was: £259.99.£199.99Current price is: £199.99.
Related products
SOLD OUT 

Antique White Cannister
£39.99Original price was: £39.99.£31.99Current price is: £31.99.SALE 

Large White Orchid and Fern Garden in Root Ball
£79.99Original price was: £79.99.£63.99Current price is: £63.99.SALE 

Hand-Turned Stag Companion Set in Polished Nickel
£149.99Original price was: £149.99.£110.99Current price is: £110.99.SOLD OUT 

Winter Bunny Rabbit – Large
£34.99Original price was: £34.99.£28.99Current price is: £28.99.


























