| Weight | 1.55 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33.5 × 33.5 × 40 cm |
Francesca Pendant Light Stone Large
£99.99 Original price was: £99.99.£89.99Current price is: £89.99.
Our retro style Francesca industrial pendant light, finished in vintage stone colour paint with antiqued brass plated details. Suspended from height adjustable black fabric flex, pair with filament LED lamps for that perfect industrial style. The ideal addition for today’s stylish homes to create that on-trend bar, bistro look.
A matching smaller ceiling pendant is available and we also have a co-ordinating desk lamp and wall lights. View the entire range of Francesca lighting here.
Dimensions: W33.5 x D33.5 x H40–142cm.
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 40W E27 GLS |
| Product Lumens | 4 |
| Lumens Per Watt | 1 |
| Cable Length | 1,000 mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 1 |
| IP Rating | 20 |
| Additional Information | Adjustable 400mm to 1420mm drop |
In stock
You may also like…
SALE 

Francesca Wall Light Stone
£79.99Original price was: £79.99.£59.99Current price is: £59.99.SALE 
Francesca Pendant Light Stone Small
£99.99Original price was: £99.99.£79.99Current price is: £79.99.SALE 

Francesca Pendant Light Matt Black Small
£99.99Original price was: £99.99.£79.99Current price is: £79.99.
Related products
SOLD OUT 

Antique White Cannister
£39.99Original price was: £39.99.£31.99Current price is: £31.99.SALE 

Large White Orchid and Fern Garden in Root Ball
£79.99Original price was: £79.99.£63.99Current price is: £63.99.SOLD OUT 

Large White Orchid in Stone Pot
£239.99Original price was: £239.99.£188.99Current price is: £188.99.SOLD OUT 

Winter Bunny Rabbit – Large
£34.99Original price was: £34.99.£28.99Current price is: £28.99.




















