| Weight | 1.395 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 23.5 × 40 cm |
Francesca Pendant Light Matt Black Small
£99.99 Original price was: £99.99.£79.99Current price is: £79.99.
Our retro style Francesca industrial pendant light, finished in matt black paint with aged pewter plated details. Suspended from height adjustable black fabric flex, pair with filament LED lamps for that perfect industrial style. The ideal addition for today’s stylish homes to create that on-trend bar, bistro look.
A matching larger ceiling pendant is available here and we also have a co-ordinating desk lamp, floor lamp, and wall lights. View the entire range of Francesca lighting here.
Dimensions: W15 x D23.5 x H40–146cm.
| Bulb Type | E27 GLS (Bulb not included) |
| Product Lumens | 806 |
| Lumens Per Watt | 81 |
| Cable Length | 1,200 mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 1 |
| IP Rating | 20 |
| Additional Information | Adjustable Drop 400-1460mm |
In stock
You may also like…
SALE 

Francesca Wall Light Matt Black Small
£79.99Original price was: £79.99.£59.99Current price is: £59.99.SALE 

Francesca Desk Lamp Matt Black
£129.99Original price was: £129.99.£99.99Current price is: £99.99.SALE 

Francesca Floor Lamp Matt Black
£229.99Original price was: £229.99.£179.99Current price is: £179.99.SALE 
Claudia Pendant Light Matt Black
£89.99Original price was: £89.99.£79.99Current price is: £79.99.
Related products
SOLD OUT 

Large Silver Foil Skeleton Wall Clock
£149.99Original price was: £149.99.£129.99Current price is: £129.99.SOLD OUT 

White Orchid in Glass Pot
£109.99Original price was: £109.99.£87.99Current price is: £87.99.SALE 

Oversized White Hydrangea
£25.99Original price was: £25.99.£22.99Current price is: £22.99.SALE 

Large Antique White Cannister
£44.99Original price was: £44.99.£35.99Current price is: £35.99.

























